تبلیغات
واقعه - ولادت حضرت فاطمه زهرا (س)
واقعه
دفاع مقدس بزرگ ترین واقعه ی قرن اخیر
نوشته شده در تاریخ شنبه 1392/02/14 توسط مرتضی بابانژاد

ولادت حضرت فاطمه زهرا (س)

به گفته «امین الدین طبرسی‏» دانشمند بزرگ ما: «مشهور در روایات شیعه این است که حضرت فاطمه زهرا (علیها السلام) در سال پنجم بعثت بیستم جمادی الاثانی در شهر مکه متولد گردید،و هنگام وفات پیغمبر (صلی الله علیه و آله)هیجده سال و هفت ماه داشته است. (اعلام الوری، باب فضائل حضرت زهرا سلام الله علیها)

پیشوای محدثین شیعه ثقة الاسلام کلینی درکتاب شریف «کافی‏» نیز می‏نویسد: ولادت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) دختر پیغمبر (صلی الله علیه و آله) پنجسال بعد از بعثت آن حضرت اتفاق افتاد.(اصول کافی، ج 1 ص 457)

مؤلف «کشف الغمه‏» علی بن عیس اربل دانشمند مطلع به نقل از «ابن خشاب بغدادی، متوفی به سال 567 ه در کتاب «تاریخ موالید و وفیات اهلبیت عصمت‏» به اسناد خود از امام محمد باقر (علیه السلام) روایت می‏کند که فرمود: «فاطمه علیها السلام پنجسال بعد از آشکار شدن نبوت پیغمبر و نزول وحی، متولد گردید، در وقتی که قریش خانه کعبه را می‏ساختند. و چون آن حضرت وفات. یافت هیجده سال و هفتادو پنج روز از سن مبارکش می‏گذشت.(کشف الغمه فی معرفة الائمة ج 1 ص 449)

از آنجا که قریش پنجسال قبل از بعثت به تعمیر خانه خدا پرداختند، احتمال می‏رود که راوی، کلمه «قبل از آشکار شدن نبوت پیغمبر» را به (بعد) اشتباه گرفته باشد،و چنانکه بعضی گفته‏اند سن حصرت هنگام وفات 23 سال بوده، ولی دردنباله حدیث که تصریح می‏کند حضرت 18 سال بوده، ولی در دنباله حدیث که تسریح می‏کند حضرت 18 سال و 75 روز داشته این احتمال را سست می‏گرداند. مگر اینکه بگوئیم این نتیجه‏گیری هم از راوی بوده است.

سن حضرت زهرا (علیها السلام) را تا 28 سال هم گفته‏اند ولی مشهور همان قول اول است که مسطور گردید.

البته باید توجه داشت که در حدیث معتبر پیغمبر فرموده است: رشد دخترم فاطمه، هر سال آن به اندازه رشد دو سال دختران دیگر بوده است، و با این توصیف ازدواج حضرت فاطمه زهرا (علیها السلام) با علی (علیه السلام) در سن 9 سالگی که از لحاظ تناسب اندام و عقل و درایت در حد دختر 18 ساله بوده هیچ اشکالی ایجاد نمی‏کند، بخصوص که از زندگانی کوتاه آن حضرت و شخصیت ممتازش به خوبی پیدا است که او دختر استثنائی بود، و سایر دختران را نمی‏توان به آن وجود مقدس مقایسه نمود.

شیعه و سنی روایت کرده‏اند که پیغمبر اکرم (صلی الله علیه و آله) بارها دخترش فاطمه زهرا (علیها السلام) را در حضور مهاجر و انصار «بانوی بانوان جهان از آغاز خلقت تا پایان روزگا» و «بهترین زنان جهان‏» و «بهترین زن بهشتی‏» خواند.(اما ابنتی فاطمة فهی سیدة نساء العالمین،من الاولین و الاخرین،فاطمة خیر نساء العالمین، فهی حوراء انسیة و خیر نساء اهل الجنة.)و این بزرگترین افتخاری است که به نقل شیعه و سنی نصیب یک زن در عالم شده است.

و هم در احادیث فریقین آمده است که هر وقت‏حضرت زهرا (علیها السلام) به حضور پدرش پیغمبر خدا می‏رسید، حضرت به احترام او برمی‏خاست، و دست او را می‏بوسید.

عایشه همسر پیغمبر (صلی الله علیه و آله) می‏گوید: «هرگاه فاطمه وارد می‏شد بر پیغمبر (صلی الله علیه و آله) حضرت از جا برمی‏خاست و سر او را می‏بوسید، و در جای خود می‏نشانید.

در کششف الغمه از کتاب «معالم العتره‏» حافظ عبدالعزیز جنابذی دانشمند بزرگ عامه نقل می‏کند که عایشه گفت: هیچ کس را در گفتار شبیه‏تر از فاطمه به پیغمبر ندیدم. هرگاه وارد می‏شد بر پیغامبر(صلی الله علیه و آله) حضرت به احترام وی برمی‏خاست ودست او را می‏گرفت و می‏بوسید، و در جای خود می‏نشانید.

و هم عایشه می‏گوید: هر وقت پیغمبر به شوق بهشت می‏افتاد فاطمه را می‏بوسید و می‏بوئید و می‏فرمود: بوی بهشت را از فاطمه استشمام می‏کنم. و می‏افزود: فاطمه سرآمد زنان بهشت است. فاطمه انسانی آسمانی است.! (نگاه کنید به اعلام الورای طبرسی - باب ششم، و کشف الغمه اربلی، باب فضائل فاطمه زهرا علیها السلام، و فضائل الخمسه، من الصحاح السته.)

ولادت حضرت فاطمه(س) و روز زن بر همه ی مادران و زنان مبارک باد...قالب وبلاگ