تبلیغات
واقعه - تصویر شخصیت على « ع » در نهج البلاغه
واقعه
دفاع مقدس بزرگ ترین واقعه ی قرن اخیر
نوشته شده در تاریخ جمعه 1392/01/30 توسط مرتضی بابانژاد

امیر المؤمنین على « علیه السلام » این چهره ناشناخته ، این انسان والا ، این نمونه كامل مسلمانى كه اسلام مى‏خواهد انسانها آنچنان ساخته بشوند ، در لابلاى اوراق و سطور نهج البلاغه كاملا شناسایى و تعریف مى‏شود . نهج البلاغه در حقیقت كتاب معرّفى على بن ابیطالب « علیه السلام » است . چگونه ممكن است كسى به افقهاى اسرارآمیز و شگفت‏آور ، و وادیهاى گوناگون معرفتى كه در نهج البلاغه هست دست نیافته باشد و بتواند آنها را این گونه زیبا و جذاب ترسیم و توصیف كند . در نهج البلاغه همه ابعاد یك شخصیت والاى انسانى وجود دارد :

از معرفت ، از اخلاق ، از خصلتهاى ویژه یك انسان ، و از اخلاق ویژه والایى كه فقط اسلام به انسانها تعلیم داده است ، یك انسان كامل در نهج البلاغه مجسم مى‏شود و آن انسان كامل خود امیر المؤمنین « علیه السلام » است ، و این نه فقط از باب شناسایى چهره امیر المؤمنین « علیه السلام » مهم است بلكه از باب شناسایى اسلام و اینكه اسلام چگونه انسانى را مى‏خواهد بسازد حائز اهمیّت است . امروز بشریت معاصرمان از ما سؤال مى‏كند : « این اسلامى كه شما از آن دم مى‏زنید و فكر مى‏كنید رسالت آن جهانى است ، در صدد ساختن چگونه انسانى است ؟ » براى پاسخ چه كسى را بهتر و زیباتر و جامع‏تر و والاتر از على بن ابیطالب « علیه السلام » مى‏توان نشان داد ؟ و چهره على بن ابیطالب « علیه السلام » در هیچ جا مانند نهج البلاغه آشكار نمى‏شود . البته درباره عظمت این كتاب و ارزش این سخنان و این نامه‏ها مطالب عمیق گفته شده و خیلى حرفها مى‏توان زد ، من فقط اشاره‏اى مى‏كنم تا سپاس و تشكر قلبى من از كسانى كه این كنگره و كنگره‏هاى قبل و این حركت به سمت شناساندن نهج البلاغه را سازمان دادند ، این نكته را روشن كند كه به چه مناسبت ما این كار را اینقدر عظیم و حائز اهمیت مى‏دانیم .

با اینكه مدتهاست نهج البلاغه تا حدود زیادى از فراموشى بیرون آمده و نام آن به گوش مردم رسیده و به نحوى در دسترس مردم قرار گرفته است ، باز اعتقاد دارم كه در اطراف نهج البلاغه تحقیقات علمى و همه جانبه‏اى باید انجام بگیرد . البته كارهایى كه تا كنون انجام گرفته و شمه‏اى از آنها در كتابنامه نهج البلاغه درج شده است ، قابل توجه و سزاوار تقدیر و تشكر است .قالب وبلاگ