تبلیغات
واقعه - شهید مهدی باکری
واقعه
دفاع مقدس بزرگ ترین واقعه ی قرن اخیر
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 1391/12/17 توسط مرتضی بابانژاد

شهید مهدی باکری که بود ؟

مهندس مهدی باكری
تولد : 30 فروردین 1333 میاندوآب
تحصیلات : مهندس مكانیك
مسؤولیت : فرماندة لشكر 31 عاشورا
شهادت : 25 اسفند 1363 رودخانة دجله
مزار : بی نشان

 

 
 
در مسیر زندگی
یتیمی كه شهردار شد
مهدی باكری در سال 1333 در شهرستان میاندوآب به دنیا آمد . در همان كودكی ، مادرش را از دست داد . تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در ارومیه به پایان رسانید . در سال آخر دبیرستان ، هم زمان باشهادت برادرش « علی » به دست ساواك ، وارد جریان های سیاسی شد . بعد از گرفتن دیپلم ، در رشتة مهندسی مكانیك ادامة تحصیل داد و مبارزات سیاسی خود را در تبریز آغاز كرد . پس ازمدتی برادر كوچكترش حمید نیز به عنوان رابط با سایر مبارزان ، به خارج از كشور رفت . مهدی ، به پیروی از فرمان امام ، سربازخانه را ترك نمود و زندگی مخفیانه ای را تا پیروزی انقلاب اسلامی دنبال كرد . پس از پیروزی انقلاب و همزمان با تشكیل سپاه ، به عضویت سپاه ارومیه درآمد . وی در سازماندهی سپاه و ساخت اولیة آن نقشی فعال داشت . مدتی در سمت دادستانی دادگاه انقلاب خدمت كرد و هم زمان به عنوان شهردار شهرستان ارومیه ، خدمات ارزنده ای را ارایه داد .


جراحت ، جراحت ... و شهادت

با شروع جنگ تحمیلی ازدواج كرد و روز بعد از عقد به جبهه اعزام شد . در طول سال ها تلاش در جبهه و عملیات های مختلف ، همواره از فرماندهان برجسته و دارای نفوذ معنوی بود . در عملیات فتح المبین ، معاون تیپ نجف اشرف بود و در عملیات بیت المقدس از ناحیة كمر مجروح شد .
درعملیات رمضان به عنوان فرمانده تیپ عاشورا ، وارد خاك عراق شد و یكبار دیگر مجروح گردید .
در عملیات مسلم بن عقیل ، سمت فرماندهی را در لشكر عاشورا داشت . همچنین در عملیات والفجر مقدماتی ، و والفجر یك تا چهار با همین عنوان به هدایت بسیجیان پرداخت .
در عملیات خیبر بود كه برادرش « حمید باكری » به شهادت رسید. در آخرین دیدار با حضرت امام ، از ایشان برای خود طلب آمرزش و شهادت نمود . « مهدی باكری » پانزده روز بعد در عملیات بدر ، در اسفند سال 1363 مزد زحمات خود را با شهادت در آغوش گرفت .


قالب وبلاگ